Kulağakaçan Böceği Nedir?

kulagakacan-bocegi-nedir

Böcekler oldukça farklı yapı ve şekilde olabildikleri gibi özellikleri, beslenme şekilleri itibariyle de birbirlerine benzemezler. Otçul, çürükçül, etçil gibi hemen her şeyle beslenebilen bu haşerelerin bazıları zehirli de olabilmektedir. Kulağakaçan böceği de şekil itibariyle diğer haşerelerden oldukça farklıdır. Peki kulağakaçan böceği nedir ?

kulagakacan-bocegi-nedir
kulagakacan-bocegi-nedir
  • En bilinen özelliği, vücudunun üç bölümden oluşması ve son bölümde bir makasa benzeyen iki keskin kıskacın bulunmasıdır. Resimden de daha iyi görebileceğiniz bu haşere, bu kıskacı oldukça aktif şekilde kullanmaktadır. Özellikle bitki kök ve gövdelerinde, yapraklar üzerinde, saksı çiçeklerinde, tül ve perdelerimiz üzerinde, vücudumuz üzerinde bu kıskaçlarla minik minik delikler açmaktadırlar. Bu nedenle de hem maddi hem manevi zarar vermektedirler.
  • Kulağakaçan ismi ile anılmasının sebebi aslında iki türlüdür. Birincisi pek çok hastane ve sağlık birimlerine kulak ile ilgili gidilen şikayetlerde bu haşerenin sebep olduğu kayıtlarda mevcuttur. Kulağımızdaki sıvılarla beslenebilen bu haşere, insan ve hayvanların kulaklarının içine girdiğinden bu adla anılsa da, zaten yılda ortalama olarak en az 10 haşere ağzımızdan, kulağımızdan vücudumuza giriş yapabilmektedir. Bu haşerenin kulağakaçan ismini almasının diğer bir sebebi ise, kıskaçlarının eski zamanlardaki kulak delme aletine benzemesinden dolayıdır.
  • Vücutlarının dış yapısı oldukça serttir. Bu nedenle onları öldürmeye kalktığınızda ne kıskaçları ne de gövdeleri ezilir. Sadece baş kısımlarında az da olsa bir zarar görülmektedir.
  • Kış aylarında ağaç kovuklarında, toprak diplerinde saklanırlar, yazın yaprakların yeniden yeşermesi ile tekrar doğaya dönerler.
  • Boyları 3 ile 8 cm arasında değişebilmektedir.

Üsküdar Böcek İlaçlama servisi tüm haşerelerde sizlere en garantili hizmeti sunmaktadır. Ayrıca firmamız, fare türlerinde, pirelerde, kalorifer böceği ve hamam böceği ilaçlama hizmetlerinde en çok tercih edilen ilaçlama servisidir. En az 50 türden fazla haşere için en kaliteli ilaçlarla hizmet vermekte ve sizlere en kesin sonuçları sunmaktayız. İster park ve bahçe ister ev ilaçlama ister fabrika, okul, toplu taşıma araçları gibi neresi olursa olsun tüm ekipmanlarımız her noktada ilaçlama yapabilecek kapasiteye sahiptir. İlaçlama servisimize her daim ulaşabilirsiniz.