Kırkayak sokmasından sonra ne olur ve ne yapmak gerekir?

kirkayak-sokmasindan-sonra-ne-olur-ve-ne-yapmak-gerekir

Kırkayak yavaş hareket eden, düzinelerce segmentleri olan ve 8000 türü olan eklembacaklılardır. Genelde kırsal kesimlerde ortaya çıkarlar. Her bir bacağından sıvı salgılayarak insanları ve tüm canlıları zehirleyebilirler.

Kırkayakların bir çift anteni ve gözleri vardır. Bazılarında göz yoktur. Koku alma duyuları çok güçlüdür. Gündüzleri sevmezler ancak gece dolaşmayı çok severler.

kirkayak-sokmasindan-sonra-ne-olur-ve-ne-yapmak-gerekir
kirkayak-sokmasindan-sonra-ne-olur-ve-ne-yapmak-gerekir

Kırkayakların kahverengi, siyah ve sarı renginde olan çeşitleri bulunmaktadır. Isırdıkları bölge önce kızarmaya daha sonra koyu pembe rengine dönüşmeye başlar o esnada kesinlikle kolonya ya da krem sürmeyiniz. Oksijenli suyla bölgeyi temizleyiniz daha sonra uzman bir doktora başvurunuz. Nemli bölgelerde yaşarlar. Ağaç kovuklarında, yaprakların altında, taşların dibinde yuvalanırlar. Çürümüş besinlerle karınlarını doyururlar aynı zamanda insan ve hayvan dışkısı yedikleri içinde kolaylıkla virüs bulaştırabilirler. Boyları 2-25cm arasında değişim gösterir. Ömrü boyunca 2-3 defa deri değiştirir ve yumurtalarını da toprağın altına bırakırlar.

Kırkayak ısırması sonucunda oluşan belirtiler, proksimal lenfadenopati, uyku, kusma, şişme, acı, huzursuzluk ve başağrısı görülebilir. Isırılan bölge oksijenli su veya alkolle derhal temizlenmelidir.

Yaşam alanlarınızda kırkayakların ve diğer böceklerin istilasına maruz kaldıysanız Üsküdar böcek ilaçlama şirketini günün 7/24 saati arayabilirsiniz. Uzman ekibiyle birlikte firmamız sizlere gereken bilgileri ve talimatları verecektir.

Böceklerin ilaçlanması ve fiyatlandırılması böceklerin türüne, yoğunluğuna ve alanın metre karesine göre farklılık göstermektedir.

Kokulu, kokusuz, jel ve sıvı olarak kullanılan ilaçlar yasal mevzuata uygun olup insanlara, hayvanlara, bahçelerdeki bitkilere ve çiçeklere zarar vermezler.

Böcekler, nemli alanlarda yuva yaparlar. Yuva yaptıkları alanlar, bakteri yuvalarıdır. Besinlerimizin, eşyalarınızın üzerinde gezinirler. Bu şekilde bakterilerin vücudunuza geçişini sağlarlar. Aynı zamanda, salgın hastalıkların da yayılmasına neden olabilirler.

Hijyenik olamayan alanlarda bulunmanız, yaşanabilecek sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle hem kendinizin hem de müşterilerinizin sağlığı açısından böcek ve haşere bulunan yerler için ilaçlama hizmeti almanızın önemi çok büyüktür. Ancak bu hizmeti aldığınız firmayı dikkatli seçmeniz gerekmektedir. Bir ilaçlama firmasını seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur güvendir. Üsküdar Böcek İlaçlama firması uygulama öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkında gerekli bilgileri size en doğru şekilde aktarır. Diğer yandan evinizi, iş yerinizi, otelinizi vb. özel mülkünüzü teslim ettiğiniz ilaçlama firmamız özel hayata saygılı olmak adına oldukça özenli işlemler gerçekleştirmektedir. Bu sayede sağladığı güvenle çok sayıda mülk sahibi tarafından özellikle tercih edilerek farkını ortaya koymuştur.

Piyasada birden fazla ilaç şirketleri bulunmaktadır fakat mühim olan güvenilir, kesin sonuç veren ve yasal mevzuata uygun işlemler yapan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.