Kene Sokması ve Kene Belirtileri

kene-sokmasi-ve-kene-belirtileri

Kene böceği inasanların ve hayvanların kanlarını emmek için onlardan beslenmek için baş kısmını deri altına sokarak kan emen zehirli bir böcektir.

Keneler aslında kan emerken veya emmeye başlamadan önce içindeki zehri kana hemen bulaştırmazlar. Kene canlısı kendisini tehlikede hissettiği zaman kana, zehri doğrudan bulaştırarak bazı hastalıklara neden olur ve insanlarda yüksek derecede iştahsızlık, baş ağrısı, ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve bazen de ishal gibi belirtiler görülür.

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kene olduğunu şüphe ettiğiniz anda kendi yöntemlerinizle koparmayınız. Çünkü kenelerin yüzlerce türü vardır ve onlardan biride en tehlikeli olanı kanamalı Kırım Kongo kenesidir. Bu nedenle böyle bir durumda derhal bir uzman doktora gitmeniz ve müdahale ettirmeniz gerekmektedir.

Keneler ısırdığı ilk anda sızı ve kızarma ardından da pembe ve zamanla mora dönüşen bir reaksiyon oluşacaktır. Baş ağrısı, ateş, kas ağrıları, mide ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtileri vardır.

Keneler önlem alınmadığı takdirde çok ciddi ölüm tehlikelerine dahi neden olabilirler. Keneler daha çok hayvanlarda, kırsal bölgelerde görülürler. Yazın kurak yerlerde ortaya çıkan kenelere en çok İç Anadolu Bölgesinde rastlanılmaktadır. Kümeslerde, ahırlarda ve yeşillik alanlarda yaşamaktadırlar. Tokat, Çorum, Sivas, Kayseri, Yozgat en fazla kene vakalarına rastlanılan illerimizdir.

Büyük şehirlerde ise piknik ve mesire alanlarında kene vakalarına rastlanılmaktadır. Keneler ilk ısırdıkları bir kaç gün sonra ısırılan nokta şişmeye ve morarmaya başlar. Erken önlem alınmadığında ise ölüme neden olur.

Üsküdar Böcek İlaçlama, farklı ilaçlar ve önemli teknikler ile en iyi fare ilaçlama hizmetlerini sunmaktadır. Buna paralel olarak ilaçlama ekiplerinin özel olarak geliştirdikleri ve mekana ya da fare türüne göre değişkenlik de gösterebilen çeşitli metotların ortaya çıktığı uygulamalar da dikkat çeker. Hem ekonomik, hem çok etkili, hem de uzun vadeli sonuçlara sahip ilaçlamalar ile dileyen herkes bu ekiplerden faydalanabilir. Eğer siz de evinizi veya iş yerinizi farelerden kurtarmak istiyorsanız başarılı ve deneyimli çalışma kadromuzla hemen iletişime geçerek hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Yaşadığımız alanlara rahatlıkla girebilen haşere ve böcekler taşıdıkları bütün mikropları birçok yolla yiyeceklere, eşyalara bıraktıkları gibi doğrudan ısırma ve kan emme özellikleriyle de insanlara bulaştırabilmektedirler.