Karınca ile Mücadele

karinca-ile-mucadele

Evlerde yaşayan karıncalar, çoğunlukla mutfaklarda ve yiyeceklerin en çok yere döküldüğü alanlarda yaşarlar. İnsanlara doğrudan bir zararları olmasa da, yiyeceklere temas ederek ve mutfak eşyalarının üzerinde gezinerek tiksinti verirler. Ayrıca mutfaktaki en ufak dağınıklıktan faydalandıkları için daima teyakkuzda olmayı gerektirir ve bu sebeple huzursuzluk yaratır. Bunun dışında, bazı türleri insanları ısırır ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ayrıca ahşap karıncaları gibi karınca türleri evdeki eşyalara hasar verebilir. Bu nedenle, bu tip zarar ve rahatsızlıklardan kurtulmak adına doğru ve zamanında müdahalede bulunarak karınca ile mücadele edilmesi gerekmektedir.

Karınca ile Mücadele Yöntemleri

Karıncalar çoğunlukla şekerli gıdalarla beslenmeyi sever. Evde görülen karıncalar genellikle uygun yaşam ortamı buldukları için mutfak gibi alanlarda yaşar. İlk aşamada karıncaları evinizden uzaklaştırmayı denemelisiniz. Bunun için de, evinizi karıncalar için çekici kılan durumları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. İşe ilk olarak mutfaktan başlayabilirsiniz. Evde karınca ile mücadele yöntemlerini şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Mutfak çöplerini düzenli olarak çıkarın.
 • Açıkta yiyecek bırakmayın ve yerlerde kırıntı kalmasına izin vermeyin.
 • Gerekiyorsa her gün evi süpürün ve sirkeli suyla silin. Sirke tüm haşereler gibi karıncaları da uzaklaştıran bir maddedir.
 • Kırmızı karınca gibi bazı karınca türleri, ısırarak alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, evinizdeki karıncalar iri ve alışılmadık bir görünüşe sahipse, ya da kanatlı karıncaya rastladıysanız vakit kaybetmeden bir ilaçlama firmasıyla görüşmelisiniz. Evinizde detaylı bir ilaçlama yardımıyla karınca ile mücadelede galip gelmek mümkün olacaktır.

Karıncaların Özellikleri

 • Karıncalar, kendi ağırlıklarının 20 katındaki nesneleri kaldırabilmektedir.
 • Yeryüzündeki tüm karıncaların toplam ağırlığı, insanların toplam ağırlığından fazladır.
 • Ortalama bir karıncanın ömrü 45-60 gündür ancak kraliçe karıncalar 15 yıla kadar yaşayabilir.
 • Kraliçe karıncalar doğduklarında kanatlara sahiptir. Bu kanatlar yardımıyla yeni koloni kurmak üzere yuvadan ayrılırlar. Bir müddet sonra da bu kanatlar düşer.
 • Bir kolonide birden fazla kraliçe karınca bulunabilmektedir. Ancak en az bir tane mutlaka olur.
 • Köle yapıcı karıncalar başka kolonilerdeki yumurtları çalar ve yumurtadan çıkan karınca geldiği kolonide köle olarak çalıştırılır.
 • Karınca kolonilerinin büyük kısmını dişi karıncalar oluşturur.
 • Yeryüzünde karıncaların 100 milyon yıldan fazla süredir var olduğu bilinmektedir.karinca-ile-mucadele

Ölüm Çemberi Nedir?

Karıncalar dolaştıkları yerlerde feromon adlı bir hormon salgılar. Özellikle de yarı kör olan işçi ve asker karıncalar bu hormon yardımıyla yönlerini bulur ve bu iz üzerinden geçen her karınca kokunun yoğunlaşmasını sağlar. Bazı durumlarda, birbirini takip eden karıncalar bir halka oluşturur ve her geçen karınca feromon salgısının daha da güçlenmesine sebep olur. Bu yoğunluktan dolayı çemberi kıramadan saatlerce birbiri ardından giden karıncalar yorgunluktan birer birer ölmeye başlar. Bu şekilde sayısı milyonları bulan bütün bir koloninin öldüğüne rastlanmıştır.