Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir

karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir

Karafatma böceği; kara böcekgiller familyasına mensup olan, mat ve siyah bir renge sahip, pis ve zararlı bir haşere türüdür. Adı gibi bir karaktere sahip olan karafatma böceği; ışığı sevmez ve gündüzleri karanlık bölgelerde uyumayı tercih eder. Geceleri harekete geçer beslenir ve istila ettiği evin her köşesini dolaşır. Işıktan kaçıp karanlığa yaklaşma eğilimi negatif fototaksis durumuna bir örnektir. (Fototaksis: Işığa duyarlı organizmaların ışık yönüne doğru eğilim göstermesi durumu) Dış görünüşü nedeniyle doğu hamam böceğine benzetilmektedir. Bu benzerlik, ev ilaçlama işlemi sırasında da kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır. Çünkü, doğu hamam böceği istilasıyla karşılaşan pek çok kişi haşereyi karafatma sanarak ilaçlama firmasına başvurmakta, her haşere için ayrı bir ilaçlama tekniği geliştiren ilaçlama firması ise hazırlığını karafatmaya göre yaptığı için vakit kaybı yaşamaktadır. Bu durumda, karafatma böceğini doğru tanımak ve bu doğrultuda karafatma böceği nasıl yok edilir sorusuna cevap aramak en doğru yöntem olacaktır.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma böceği; yüksek ve düşük sıcaklıklara, hatta radyasyona direnç gösterebilir. Çoğunlukla tahıl ürünleri ve meyveleri tercih etse de organik olan olmayan her çeşit nesne ile karnını doyurabilir. Bir şey bulamadığında ölen arkadaşını bile yiyebilir. Dolayısıyla aç kalması imkansız bir haşere türüdür. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda; bu denli güçlü ve mücadeleci ruha sahip olan karafatma böceğiyle mücadele edebilmek için öncelikle ona uygun yaşam şartlarını sunan ortamı ortadan kaldırmak gerekmektedir. Karafatma böceği nasıl yok edilir sorusunu şöyle cevaplayabiliriz;

  • Tıpkı diğer haşereler gibi karafatma böceği de karanlık, nemli ve rutubetli alanlarda yaşamayı tercih eder. Buralarda yapılacak olan iyileştirmelerle karafatma böceğinin evinizdeki yoğunluğu azaltılabilir.
  • Duvar, kapı, pencere pervazı gibi yerlerde bulunan çatlak ve yarıkları onararak karafatmaların eve girişini engelleyebilirsiniz.
  • Aynı şekilde lavabo ve banyolarda da haşere giriş çıkışını sağlayan alanları kapatabilirsiniz. Apartman içinde bir haşere istilası varsa apartman boşluğuna açılan camların kapalı tutulması yararınıza olacaktır.
  • Her gün, özellikle de akşam saatlerinde evi süpürerek gece karafatmaların beslenmesini sağlayacak maddeleri ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Çöpleri akşamdan çıkarmak ve tezgah üzerindeki bulaşıkları akşamdan yıkayıp temiz şekilde kaldırarak da aynı amaca hizmet etmiş olursunuz.
  • Bu işlemler tek başına, yeterli olmayacaktır. Bu sebeple karafatma böceği nasıl yok edilir? sorusunu yanıtlamak adına ilaçlama firmalarıyla iletişime geçmelisiniz.