Farelerle Başa Çıkmanın Yolları

farelerle-basa-çikmanin-yollari

Fareler genellikle hiç kimse tarafından sevilmeyen yaratıklardır. Fare korkusu birçok filme bile konu olmuştur. Hem fiziksel yapıları hem tehlikeli birer kemirgen olmaları onları insan yaşamından uzak tutmayı zaruri kılmaktadır. Farelerle mücadele de en önemli kısım geç kalmadan müdahale etmektir. Fakat bu müdahale kendi kendimize yapacağımız bir şey değildir.

Farelerden kurtulmanın zahmetsiz, stressiz yolu ilaçlama hizmeti alarak fare ilaçlama yaptırmaktır. Fare ilaçlama yöntemleri günümüzde oldukça gelişmiş olduğundan farelerden kurtulmak net bir şekilde gerçekleşir.

Fare gibi tehlikeli ve hastalık saçan bir canlıdan evde kendi yöntemlerimizle kurtulabilmek çok zordur. Amatör uygulamalar genellikle fare kapanı, zehirli yemler konularak yapılır fakat bu hem kötü görüntülere sebebiyet verir, hem de fareleri sadece tek tek öldürmeye yönelik olacağından diğer farelerle başa çıkmayı zorlaştırır. Yanlış uygulamalar fareleri yok etmediği gibi onları çoğaltabilir de. Fareler insanlar gibi doğurarak çoğalır.

Bir fare doğum yaptığında dokuz fare yavrulayabilir. Yılda 9-10 kere üreyebilen farelerle mücadele dikkatle uygulanması gereken bir durumdur. Bu sebepler göz önüne alındığında farelerle mücadele de en garanti yöntem fare ilaçlama yaptırmaktır.

Fareler hayvanların aleminin kemirici cinsindendir. Bulundukları alanlarda her türlü araç gereci kemirerek ortama hayvanlara, insanlara zarar verebilmektedirler. Ayrıca yaşadıkları pis bölgelerde gezinirlerken üstlerine mikrobu ve virüsleri alıp, insan yaşam alanlarına dışkı yoluyla bırakırlar.

Fareler her türlü izbe, lağım, kanalizasyon gibi mikrop yuvası yerlerde yaşadıkları için üstlerinde türlü hastalıklara sebebiyet verecek insan sağlığına çok zararlı virüsler taşırlar. Farelerle insanların bu yönden yan yana olabilmesi olanaksızdır. Bu sebepler düşünüldüğünde Fare ile mücadele çok zaruri bir hal almaktadır. Fareler genellikle nüfusun yoğun olduğu şehirlere akın etmektedirler. Fazla kalabalık alanlarda yiyecek bulma ihtimalleri daha fazla artığından insanların yaşadıkları yer onları çeken alanlardır. Genellikle çok akıllı yaratıklar olduklarından, her türlü alanlara kolaylıkla esnek yapıları ile girebilmektedirler. Daha çok tahıl ambarlarında, kilerlerde, tavan arasında, mutfaklarda ekili tarlalarda boy gösterirler.

Uzun süre aç kaldıklarında tehlikeleri artar ve insanları ısırırlar. Fareler bu zararları düşünüldüğünde tek başına kurtulabileceğimiz yaratıklar değildir. Onlarla sistemli bir şekilde ilaçlama hizmeti alarak fare ilaçlama yöntemiyle başa çıkabiliriz.