Dükkan İlaçlama

isyeri-ilaclama

Haşereler insanların yaşadığı her yerde ve her koşulda yaşayabilmektedir. Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklara, suyun altında kalmaya, kafasız yaşamaya, ve hatta radyasyona bile direnç gösteren haşereler, insanların yaşam alanlarını işgal ederek bizleri hayli zor bir mücadeleyle karşı karşıya bırakmaktadır. Profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen, ev ve dükkan ilaçlama alanında yapılan çalışmalar büyük ölçüde sonuç verse de, bireysel olarak mücadelesi neredeyse imkansız olan haşere türleri mevcuttur.

Dükkan İlaçlama

Dükkan ve iş yeri ilaçlama; en az ev ilaçlama kadar önemli ve titizlik gösterilmesi gereken bir olaydır. Çünkü, kemirgen haşereler ürünleri keserek ve yaralayarak zarar verir. Ayrıca fare gibi iri zararlılar dışkılarıyla da hem pis hem de sağlık açısından tehlikeli sonuçlara vesile olurlar. Ayrıca, hamam böceği gibi pislikte yaşayan haşereler, ürünlere yalnızca sürülerek bile çok ciddi zararlara sebep olmaktadır. Bunun dışında, müşterinin yanında karşılaşacağınız bir haşere, çok ciddi bir itibar kaybına sebep olacaktır. Üstelik haşerelerin ne zaman oluşacağı, nereden karşınıza çıkacağı asla tahmin edilemez. Çok hızlı sürede bir alanı işgal eden ve yayılma gösteren haşereler, siz farkına varmadan dükkanınıza girerek hakimiyeti eline alabilir. Bu nedenle; iş işten geçmeden önlem amaçlı dükkan ilaçlama yapmayı düşünebilirsiniz.

En Sık Rastlanan Haşereler ve Özellikleri

  • Hamam böceği: Saatte 4 kilometre hızla giden hamam böceğinin ; 300 milyon yıldır yeryüzünde yaşadığı belirlenmiştir. Kafası olmadan bir hafta yaşayabilir. Bir haftanın sonunda ölme sebebi de susuzluktur. Çok yüksek radyasyon seviyelerine bile dayanır. Suda uzun süre boğulmadan kalabilir. Ölen hemcinsi dahil her şeyi yiyebilir.
  • Akrep: Kopan uzvu yeniden çıkar. Zor durumda kaldığında kendini sokarak harakiri yapar. Aç ve susuz tam bir sene yaşar. Çiftleşme sonrası dişi akrep erkeğini öldürme güdüsüne sahiptir. Hamam böceği gibi akrep de radyasyonu geçirmez ve sıcaklık farklarına direnç gösterir. Susuz kalma sürelerine göre akreplerin zehir oranı artmaktadır. Bu kadar dayanıklı olmalarına rağmen, 8 yıldan fazla yaşayan tür neredeyse yoktur.
  • Fare: Çok sert yüzeyleri bile kemirebilecek güçteki dişleri, her yıl ortalama 10 santim uzar. Besin değeri yüksek olduğu için kendi dışkısını yer. Araştırmalara göre, bir fare ne kadar az yerse yaşam süresi de o kadar artmaktadır. 50 metreden düşse dahi hiç yara almaz. Çok hızlı kaçar ve çok hızlı ürer. Yeryüzünün tüm kıtalarında yaşayabilmektedir.
  • Tahta kurusu: Kan ile beslenir ve konaktan kan emdikten sonra yumurtlar. Çoğunlukla insanların yaşam alanlarında ve yatak odalarında görülür, insanlar uyuduğu sırada harekete geçer ve beslenir.
  • NOT: Haşerelerin ortak özellikleri; pis yerlerde yaşamaları ve ciddi hastalıklara sebep olmalarıdır. Üstelik bazıları böcek ısırması ve böcek sokması sonucu zehirlenme gibi etkiler yaratabilmektedir. Dolayısıyla bu tip dükkan ve ev haşereleri ile mücadelede mutlaka dükkan ilaçlama ve ev ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmelidir.