Çiyan Nedir?

ciyan-nedir

Boyları 5 cm olan çıyanlar kahverengi ve turuncu renkleridir. On yedi çift antenleri vardır ve çok tehlikeli ve zehirli böceklerdir. Evlerin özellikle loş, nemli ve karanlık yerlerini severler. Solucan ve böceklerle özellikle örümceklerle beslenirler. Gece terlik giydiniz esnada aniden ayaklarınızı ısırabilirler bazende farkında olmadan bir zemine dokunduğunuzda aniden hareket edip elinizi ısırabilirler.

ciyan-nedir
ciyan-nedir

Oldukça yoğun bir nüfusa sahip olan ve dönem dönem herkesin bu tarz sıkıntılar yaşayabildiği İstanbul’da, Üsküdar ve çevresi için en etkili fare ilaçlama firmaları görev almaktadır. Bu firmalar arasında ekiplerine değer veren, eğitimli uzmanları ile fark yaratan, müşterileri ile diyaloğu sağlam ve yapılan ilaçlama işleminin ardından en etkili çözümleri elde edebilen ilaçlama şirketiyse Üsküdar İlaçlama Şirketi’dir. Fare ve böcek ilaçlama hizmetlerinin en iyi şekilde halledilip insanlara daha temiz ve daha hijyenik evlerin, iş yerlerinin ve sosyal alanların bırakılması ancak bu sayede mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte müşterilerimizin firmamızdan duyduğu memnuniyeti sürekli olarak dile getirmeleri karşısında büyük mutluluk duyduğumuzu da belirtmek isteriz.

Kırkayaklara benzeyen çıyanlar farklı olarak bir çift ayakları vardır. Çok uzun bacakları vardır ve nadiren evlere girerler. Yapıları uzun ve yassıdır. Çıyanların her segmenttinde bir çift bacak bulunur. 2800 kadar türü bulunan zehirli artropodlardır.

Dışarda rutubetli alanlarda yaşadıkları gibi iç alanlarda da kapı ve pencere kenarlarında dururlar. Bu böceklerin diğer bir özelliği ise vejetaryan olan çeşidinin de olmasıdır. Bu vejetaryan çıyanlar diğer türlerine göre insanlara zarar vermezler. Düzinelerce olan segmentlerinden çürütücü ve zehirli salgı fışkırtabilirler bu sıvı hidrosiyanik asittir bu nedenle ilk ısırma anında insanda yanma hissi oluşur ve ısırdığı deri sarı ve kahverengi bir renk alarak daha sonra pembeleşmeye başlar. İki gün geçtikten sonra ısırılan deri su toplamaya başlar. Böyle bir duruma maruz kaldığınızda derhal ısırılan bölgeyi iyice temizleyip ardından alkol bastırmak zehri kısmende olsa zayıflatacaktır.

Çıyanların bulaştırdığı hastalıklar 

İnsanda yarattığı belirtiler kusma, baş ağrısı ve uyuklama halidir. Şiddetli acı ve şişme gibi belirtiler ortaya çıktığında bir çıyan tarafından zehirlenmişsiniz demektir.

Üsküdar böcek ilaçlama günün 7/24 saati geniş ağ sistemiyle size çok yakın. Güvenilir ve garantili çözüm veren şirketim uzman ve eğitimli ekipten oluşmaktadır. İlaçlama