Böcek İlaçlamasının Ardından Nasıl Temizlik Yapılmalı?

bocek-ilaclamasinin-ardindan-nasil-temizlik-yapilmali
bocek-ilaclamasinin-ardindan-nasil-temizlik-yapilmali
bocek-ilaclamasinin-ardindan-nasil-temizlik-yapilmali

Böcek ilaçlamasının ardından nasıl temizlik yapılmalı sorusu en fazla karşılaştığımız soruların başında gelir. Bu sorunun yanıtı, yaşam alanlarınızda gerçekleştirilen ilaçlı uygulamada kullanılan teknikle ilişkilidir. Çünkü yapılan her teknikte ilaç kullanımı ve uygulama alanları farklılık göstereceğinden, bu farklılık işlem sonrasında yapılacak temizliği de ilgilendirmektedir.

Örnek vermek gerekirse, eğer ortamda hamam böcekleri için özel geliştirilen jel ilaç kullanıldıysa, o zaman temizlik yapılmasına gerek bile duyulmaz. Jel ilaçlar damla şeklinde, böceklerin geçiş güzergâhlarına damlatılır. Noktalar şeklinde bırakılan bu ilacı yiyen böcek, yuvasına gittikten sonra ölür ve diğer böcekler de bu böceği yiyerek zehirlenir ve ölürler. Burada dikkat edilmesi gerekilen husus ise, ilacın kullanıldığı yerlere temas edilmemesi. Bunun dışında dilediğiniz şekilde ıslak ve kuru temizlik yapabilirsiniz.

Eğer mekânda, özellikle de böcek ve haşere yoğunluğu oldukça fazla ise, kullanılan teknik sıvı kokulu veya kokusuz ilaçtır. Bu teknikteki ilaçlı işlemlerde püskürtme ve buharlama olmak üzere 2 farklı biçimde uygulama yapılabilir. Bazı durumlarda her iki uygulama yöntemi de aynı anda kullanılabilmektedir. İşte o zaman, kullanılan ilacın etkisinin uzun süre sürmesi ve mekânda bulunan böcek ve haşerelerden tamamen kurtulmak için, 15- 20 gün boyunca mekânda ıslak temizlik yapılmaması şarttır. Bu ilacın mekândaki kalıcılığını ve etkisini sürdürmesini sağlayacaktır. Ancak sıvı ilaçlamada dilediğiniz şekilde kuru temizlik gerçekleştirilmesinde bir sakınca yoktur.

Böcek ilaçlamasının ardından nasıl temizlik yapılmalı sorusunun diğer yanıtı ise şudur,  ilaçlı uygulama esnasında açıkta kalan özellikle de mutfak eşyaları ve çocuk oyuncakları, yıkanmadan asla kullanılmamalıdır. Yine eğer ilaç, kıyafetlere, örtülere, yatak ve yorgan yüzlerine temas ettiyse bunlar da yıkanmadan kullanılmamalıdır. Mutfak tezgâhı da en sık kullanılan alan olduğundan silinmeden ve yıkanmadan kullanılmamalıdır.

İlaçlama sonrasında temizlik yaparken, ilacın uygulandığı alanlara dokunulmamalı, bunun dışında kalan açık alanlar ıslak bezle silinebilmektedir.  Açıkta kalan besinler varsa bunlar ise direk atılmalı ve kullanılmamalıdır. Ve sağlığınız için, temizlik yaparken muhakkak eldiven kullanılmalı, temizlikte kullanılan bez, sünger vb eşyalar da işlem sonrasında atılmalıdır.