Son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde de çok sayıda kertenkele türü türemiş, kertenkelelerin sayısı eskiye oranla en az 4 kat artmıştır. Bunun en önemli sebepleri arasında iklim değişiklikleri yer almakla birlikte, yeşil alanların azalması da bir etken olarak görülmektedir. Çünkü genellikle yeşil alanlarda ve bahçelerde yaşayan bu haşereler, kentleşmeye bağlı olarak azalan bahçelerde gezinmek yerine evlerimizi tercih etmektedirler.

Kertenkelelerin Özellikleri Nelerdir?

Bu haşereler, sürüngen olarak değerlendirilen ve geçmişten bu zamana çok farklı mutasyonlara giren bir haşeredir. Genellikle otçul olarak beslenen bu haşerenin en yakın dostu yine otçul olarak beslenen kulağakaçan böcekleri ve kırkayaklardır. Üçü de aynı anda bir evde olabilir. Çok fazla türü olsa da genel olarak onları iki grupta toplayabiliriz. İlki evlerimize sıklıkla giren, daha minik ve açık renkli, kuyrukları minik ve havada olan yavru kertenkelelerdir. Bu türün bir özelliği olarak yerlerinde durmadan sürekli hareket ederler ve iç organları dışarıdan görünür. Camlarımızda, balkonlarımızda, apartmanların dış cephelerinde, kapı pervazlarında sıklıkla bulunabilirler.

Diğer tür ise daha gelişmiş olan yeşil renkli, uzun kertenkelelerdir. Bu kertenkeleler evlere de girmekle birlikte daha çok bahçelerde, kaldırımlarda, büyük taşlar arasında, yeşilliklerde olabilirler. Hatta genellikle çakıl taşlarının altında da olabilirler. Oldukça zeki ve kıvrak bir yapıya sahiptirler.

Kertenkeleden Kurtulmak İçin

Kertenkeleden kurtulma yolları konusunda çok farklı yol ve yöntemlere başvurulsa da, bu yöntemler geçici ve sonuçsuzdur. Çünkü kertenkeleler gerek sayı bakımdan gerek tür bakımından oldukça fazladırlar. Bu nedenle ilk önce bahçelerin ilaçlanması daha sonra da evlerin ilaçlaması yapılmalıdır. Pek çok evde yuva kuran bu haşereden bir an önce kurtulmadığınız takdirde onlarca kertenkele ile yeniden karşılaşmanız mümkündür.

Üsküdar Böcek İlaçlama firması olarak kertenkele ilaçlama ve tüm haşere ilaçlama işlemlerinde sizlere en kaliteli çözümleri en garantili ilaçlarımızla, en pratik şekilde sunmaktayız. 7/24 ulaşabileceğiniz çağrı merkezlerimiz ile daima hizmetinizdeyiz.

Bir önceki yazımız olan Böceklerin Zararları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Böceklerin Zararları Nelerdir ve Üsküdar Böcek İlaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

  • kertenkeleden kurtulma yolları
  • kertenkeleden nasıl kurtulurum
  • çengelköyde kertenkeleler
  • evde kertenkele var ne yapmalıyım
  • kertenkele den kurtulma yolları
  • kertenkeleden evde nasıl kurtuluruz
  • kertenkeleyle nasil bas edilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir